Korzystamy z cookies, więcej informacji »
 
Strona główna | Artykuły dla sprzedawcy | Artykuły dla managera | FAQ | Wyszukaj w serwisie
 
W promocji dnia

Menu witryny
Strona główna
Nowości
Szukaj w serwisie
Artykuły dla sprzedawcy
Artykuły dla managera
FAQ o sprzedaży
Partnerzy
Kontakt
Najczęściej czytane

 
Organizacja czasu pracy E-mail
ImageKażda praca, nieważne, czy w dziale handlowym czy jako samodzielny handlowiec, wymaga odpowiedniego rozplanowania dnia. Jest to ważne, aby zawsze ze spokojem na wszystko mieć czas, nie mieć tzw. nerwówki. Wiadomo, że w stresie nic nie załatwimy, nasi klienci to też czują. Czują, jak chcemy coś załatwić szybko, bo już za parę minut mamy kolejne spotkanie lub finalizację. Tym samym nie poświęcamy odpowiednio czasu na badanie potrzeb oraz doradztwo naszego klienta. Jak powinien wyglądać nasz plan dnia?
Z pewnością musi się znaleźć czas na wszystko. A przy dobrym rozplanowaniu, sami się zdziwimy, jak wiele rzeczy możemy załatwić w ciągu dnia. Poniżej zamieszczam przykładowy plan dnia samodzielnego handlowca. Nie opiszę tutaj planu dnia dla salonu, ponieważ tam specyfika pracy jest zupełnie inna.


 GODZINA OPIS
 08:00 - 09:00 Początek, czyli pojawienie się w biurze, przygotowanie materiałów oraz poranna kawa ;)
 09:00 - 09:30 Kontakt telefoniczny z znanymi już klientami z naszej bazy (dok.03 - nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów)
 09:30 - 11:00 Telemarketing, czyli umawianie sobie spotkań na kolejne dni tygodnia
 11:00 - 13:00 Czas na spotkania "stare", czyli te, które mamy do zamknięcia, spotkania z polecenia itp.
 13:00 - 16:00 Nowe spotkania z nowymi klientami, prezentacja ofert itp.
 16:00 - 17:00Raportowanie oraz przygotowanie bazy do kontaktowania na kolejny dzień 

To jest oczywiście przykładowy plan dnia. Osobiście pracowałem w takim schemacie pracy i najlepsze jest to, że na wszystko miałem czas. Wystarczy tylko trzymać się planu dnia. Np. będąc na wizycie, klient oczekuje jeszcze jednego spotkania. A my zawsze wiemy, że mamy czas w godzinach południowych. Czyż nie jest prościej umówić się od razu - do tego za dwa dni, ponieważ podczas umawiania sobie spotkań, wybierzemy sobie firmy, które mają bazę niedaleko naszego obecnego klienta. Po prostu rewelacja :)Ale uwaga - nasz plan dnia również musi być elastyczny do zmian.

A jak się ma nasz plan do planu całego tygodnia?

Oczywiście, nie każdy dzień jest taki sam. Wszystko jest uzależnione od specyfiki naszej pracy. Ale podstawowy schemat powinien wyglądać następująco:

  • Poniedziałek: mamy spotkania, które umówiliśmy sobie w czwartek i piątek. Umawiamy sobie spotkania na wtorek i środę!
  • Wtorek: mamy spotkania, które umówiliśmy sobie w piątek i poniedziałek. Umawiamy sobie spotkania na środę i czwartek!
  • Środa: mamy spotkania, które umówiliśmy sobie w poniedziałek i wtorek. Umawiamy sobie spotkania na czwartek i piątek!
  • Czwartek: mamy spotkania, które umówiliśmy sobie w wtorek i środę. Umawiamy sobie spotkania na piątek i na poniedziałek!
  • Piątek: mamy spotkania, które umówiliśmy sobie w środę i czwartek. Umawiamy sobie spotkania na poniedziałek i wtorek! Trzymając się takiego schematu, mamy zagwarantowany spokój pracy.
Każdy dzień jest dla nas spokojny, nie martwimy się, że nie mamy spotkań, ponieważ nie ma żadnego problemu z umówieniem sobie spotkania na dwa dni do przodu. Sami spróbujcie umówić się na spotkanie na dziś a po chwili na dwa dni do przodu - zobaczycie ogromną różnicę.

Jacek Wojnarowski,
www.sprzedaz.org
<< wstecz   dalej >>

 


Sondy
Czy brałbyś udział w forum dyskusyjnym dla handlowców, gdyby powstało w serwisie?
  
Bestsellery biznesu

Kontakt | Polityka prywatności | Partnerzy

 


WzĂłr CV