Korzystamy z cookies, więcej informacji »
 
Strona główna | Artykuły dla sprzedawcy | Artykuły dla managera | FAQ | Wyszukaj w serwisie
 
W promocji dnia

Menu witryny
Strona główna
Nowości
Szukaj w serwisie
Artykuły dla sprzedawcy
Artykuły dla managera
FAQ o sprzedaży
Partnerzy
Kontakt
Najczęściej czytane

 
Język ciała na spotkaniach handlowych E-mail

Sekretysprzedaży.Jakzwyciężaćwkażdejsytuacjihandlowej

Prawdopodobnie wiesz więcej na temat języka ciała, niż Ci się wydaje. Z tego właśnie powodu w tym rozdziale skupimy się wyłącznie na bardziej subtelnych elementach składowych tematu, o których możesz nie wiedzieć, oraz na elementach ściśle związanych ze sprzedażą. Być może do tej pory udawało Ci się częściowo odgadywać, co oznaczają te sygnały, jednak wiedza na temat ich dosłownego znaczenia uzupełni tę intuicję. Jakie wiec znaczenie ma w handlu jezyk ciala? 

Pionierem współczesnych badań na ten temat był psycholog i badacz uniwersytetu UCLA, Albert Mehrabian. Wyniki, jakie otrzymał w połowie lat 70. dwudziestego wieku, świadczą o tym, że komunikacja podczas bezpośrednich spotkań odbywa się w następujących proporcjach:

  • słowa: 7 procent,
  • intonacja: 38 procent,
  • język ciała: 55 procent.

Zazwyczaj przeceniamy wartość komunikacji werbalnej. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że za pomocą słów możemy wyrazić złożone i abstrakcyjne pojęcia lepiej niż za pomocą jakiejkolwiek innej metody. Jednak większość tego, co chcemy przekazać, nie jest ani złożone, ani abstrakcyjne, dotyczy natomiast podstawowych emocji. Te właśnie emocje najwyraźniej komunikuje język ciała. Szereg badań dowodzi, iż jeśli słuchacz uważa, że występuje konflikt między słowami danej osoby a językiem jej ciała, uwierzy raczej w sygnały przekazywane za pomocą języka ciała.

Przekonujący i nieprzekonujący język ciała

W handlu język ciała ma dwa istotne oblicza. Język Twojego ciała, który może być dla potencjalnego klienta przekonujący lub odpychający, oraz język ciała, który zauważasz u innych osób. Przyjrzyjmy się najpierw pierwszemu z nich.

Przekonujący język ciała

Kiwanie głową wyrażające akceptację tego, co mówi klient: proste i przynoszące korzyści zachowanie. Większość ludzi uważa, że handlowcy nie są dobrymi słuchaczami, przytakując, możesz rozwiać to przekonanie.

Odbicie lustrzane: odbicie lustrzane oznacza delikatne odwzorowanie pozycji ciała rozmówcy. Jest to naturalny odruch, który wykonujemy w towarzystwie osób, które lubimy. Kiedy z kolei ktoś kopiuje naszą postawę, czujemy się w harmonii z tą osobą. Jednak dobre lustrzane odbicie nie oznacza zaledwie przyjęcia tej samej postawy. Pokrywać się powinno również tempo mrugania powiekami i oddechu. Postępowanie zgodnie z powyższymi zaleceniami daje znaczące efekty.

Nieprzekonujący język ciała

Stawianie barier: najlepiej unikać szerokiego krzyżowania nóg, ponieważ w ten sposób ustalasz barierę pomiędzy sobą a potencjalnym klientem (rysunek 4.2). Z tych samych powodów ramiona powinny być zawsze otwarte. Skrzyżowane ramiona tworzą barierę i mogą sugerować, że coś ukrywasz.

Nieodpowiednia pozycja siedząca: nigdy nie powinieneś odchylać się do tyłu w obecności potencjalnego klienta. Sprawisz wówczas wrażenie osoby zdystansowanej lub leniwej. Najlepiej jest pochylić się nieco do przodu, postawa taka wyraża bowiem zainteresowanie potencjalnym klientem. Nie pochylaj się jednak zbytnio do przodu, gdyż postawa taka odebrana może zostać jako natarczywa. W miarę możliwości unikaj siadania naprzeciwko potencjalnego klienta. Siadanie obok niego jest znacznie mniej konfrontacyjne.

Język ciała, na który należy zwracać uwagę u innych

Odpowiedni język ciała wpłynie pozytywnie nie tylko na sposób, w jaki postrzegają Cię inni. Pomoże Ci również czytać w ich myślach. Oto kilka znaków, na które należy zwrócić uwagę podczas sprzedaży.

Bariery

Kiedy potencjalny klient krzyżuje ramiona, zwykle oznacza to, że chce ustalić większy dystans pomiędzy wami. (Może to być świadome lub podświadome). Powszechnym powodem tworzenia takiej bariery jest fakt, iż nie do końca wierzy on w to, co powiedziałeś. Jeśli tak jest, oznacza to, że wygłoszona przez potencjalnego klienta obiekcja jest prawdziwa i musisz sobie z nią poradzić, zanim będziesz mógł kontynuować rozmowę. Istnieje oczywiście wiele innych sygnałów podobnych do krzyżowania ramion. Łapanie za spinkę do mankietu czy trzymanie filiżanki oburącz często również świadczy o zaistnieniu pewnego rodzaju bariery.

Zainteresowanie

Częstym wyrazem zainteresowania jest umieszczenie dłoni na policzku. Zazwyczaj sygnalizuje je kciuk i palec wskazujący skierowany w górę oraz podwinięte pozostałe palce. Ludzie mają również w zwyczaju przechylać głowę w jedną stronę, kiedy jakiś temat ich zainteresuje. Wyrażanie zainteresowania poprzedza zwykle strzeliste ułożenie dłoni, charakterystyczne przy podejmowaniu decyzji.

Oczy zwierciadłem duszy

Kiedy ludzie przestają oceniać i zaczynają wyrażać zainteresowanie, Twoja uwaga powinna skupić się na ich oczach. Oczy mają swój własny język, który może nas zdradzić i wydać najskrytsze myśli, uwydatniając radości i smutki naszych dusz. Intuicja potrafi jednak interpretować ten język lepiej niż jakakolwiek książka. Ta, którą czytasz, zwróci Ci jednak uwagę na dwa istotne aspekty związane z językiem oczu potencjalnego klienta, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas sprzedaży.

Ludzie częściej mrugają, gdy są zainteresowani Twoją ofertą. Jest to sygnał świadczący o chęci zakupu. Nasze źrenice rozszerzają się, kiedy pragniemy czegoś. Jest to kolejny sygnał świadczący o chęci zakupu i nie można go udać. (Jest to jedna z przyczyn, dla których pokerzyści noszą ciemne okulary). Badanie przeprowadzone w połowie lat 70. dwudziestego wieku przez Eckharda Hessa z Uniwersytetu Chicago dowodzi, że efekt ten występuje w znacznym stopniu. Zasadniczo nasze źrenice rozszerzają się, kiedy widzimy coś, czego pragniemy, i kurczą, kiedy widzimy coś, co nam się nie podoba.

Kontakt wzrokowy

Badania przeprowadzone na amerykańskich uniwersytetach sugerują, iż w kulturze zachodu najbardziej udane spotkania handlowe to te, na których strony utrzymują bezpośredni kontakt wzrokowy przez około jedną trzecią spotkania. Na spotkaniach z mniejszą ilością takiego kontaktu uczestnicy odczuwali brak porozumienia ze swoimi rozmówcami. Spotkania z większą ilością kontaktu wzrokowego często opisywane były jako zbyt konfrontacyjne, a ich charakter jako nadmiernie prywatny.

Gdzie kierować spojrzenia. Badania dowodzą również, iż istotne jest, najakiej części twarzy potencjalnego klienta skupiasz swój wzrok. Porozumienienajłatwiej nawiązać, skupiając się na obszarze rozciągającym się od środka czoła do górnej wargi. Wpatrywanie się w obszar znajdujący się poniżej ma zbyt osobisty charakter. Spoglądanie powyżej niego świadczy o zbyt dużym zdystansowaniu.

Unikanie kontaktu wzrokowego. Często jest tak, iż nie ufamy ludziom, którzy na nas nie patrzą, i uciekamy przed interakcją, unikając kontaktu wzrokowego. Jeśli potencjalny klient unika Twojego wzroku, zwykle oznacza to, że wykluczył Cię z procesu sprzedaży, i po prostu poddaje się rutynie spotkań z dostawcami.

Kontakt wzrokowy a status społeczny. Ilość kontaktu wzrokowego jest bardzo dokładnym środkiem pomiaru statusu społecznego, ponieważ osoba, która dominuje, wpatruje się w innych znacznie mniej niż ta, która pragnie zdominować innych. Prawdopodobnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż im wyższy status danej osoby, tym mniejsza potrzeba obserwacji zachowania osób o niższym statusie. Istotnym czynnikiem, którego wagi należy być świadomym, jest płeć. Badania profesor Nancy Henley z Kalifornii, światowego eksperta w tej dziedzinie, dowodzą, że kobiety zajmujące stanowiska o wysokim statusie społecznym spoglądają na swoich podwładnych znacznie częściej niż mężczyźni na podobnych stanowiskach.

Uśmiech

Jak można rozpoznać, czy uśmiech jest szczery, czy wymuszony? Zapewne z łatwością przychodzi Ci to podczas oglądania starych, rodzinnych fotografii, jednak jakie czynniki Ci to umożliwiają? Cóż, szczery uśmiech charakteryzuje poniższa piątka: uśmiech sprawia wrażenie symetrycznego,

  • pozostaje na twarzy wystarczająco długo,
  • powoduje pojawienie się kurzych łapek po bokach oczu,
  • powoduje obniżenie brwi,
  • powoduje pojawienie się worków pod oczami.

Jeśli spróbujesz teraz spełnić te pięć warunków, wyglądając jednocześnie na zachwyconego, zrozumiesz, dlaczego tak trudno jest podrobić szczery uśmiech. Nawet najlepsi aktorzy mają z tym problem.

Jak rozpoznać, czy dana osoba kłamie?

Ludzie maskują kłamstwa na wiele sposobów, jednak intuicja ostrzeże Cię przed nieszczerym klientem. Możesz ją sprawdzić, szukając sześciu sygnałów. Większość z nas potrafi uniknąć jednego lub dwóch z poniższych odruchów, jednak uniknięcie wszystkich sześciu naraz jest wyjątkowo trudne.

Oczy: kłamca unika kontaktu wzrokowego i spogląda w dół częściej niż ktoś, kto mówi prawdę.
Ręce: ręce kłamcy są znacznie mniej ruchome.
Skupienie się na własnej osobie: kiedy ludzie kłamią, mówią znacznie więcej o sobie, niż kiedy mówią prawdę. Dzieje się tak dlatego, że kłamcom łatwiej polegać jest na własnych dowodach niż cudzych. Nadmierne używanie słów takich jak ja lub mi podczas rozmowy powinno być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym.
Przelotne wyrazy twarzy: są to wyrazy pojawiające się na twarzy kłamcy na moment przed ich korektą. Jest to świetny sposób na odkrycie, co naprawdę czuje dana osoba.
Dotykanie się: większość dzieci zakrywa usta chwilę po skłamaniu, jednak z wiekiem uczymy się ukrywać tę reakcję. Kiedy osoba dorosła kłamie, dłoń nadal wędruje w kierunku ust, jednak zazwyczaj zmienia kierunek, zanim do nich dotrze  zwykle ląduje w okolicy oka, ucha lub szyi.
Ruchy nóg i stóp: ludzie wiercą się znacznie bardziej, kiedy kłamią. Uzdolnieni kłamcy tuszują nerwowe ruchy rąk i górnej części ciała, jednak nie wychodzi im to tak dobrze w przypadku nóg i stóp. Poruszanie nimi przez naszego rozmówcę często wskaże nam prawdę.

Uściski dłoni

Kilka słów na temat uścisków dłoni:
Dominujący uścisk dłoni: jest to uścisk, podczas którego jedna z osób kładzie swoją dłoń nad dłonią drugiej osoby, zamiast obok niej. Koniecznie unikaj tego typu zachowania. Jeśli przypomnisz sobie osoby, które mają w zwyczaju tak robić, prawdopodobnie dojdziesz do wniosku, że nie przepadasz za żadną z nich.
Wzmocniony uścisk dłoni: jest to uścisk, podczas którego lewa dłoń na swój sposób wspiera prawą. Najczęściej stosują go politycy  najlepszy dowód na to, że jest to nieszczery uścisk.

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać podczas wymiany uścisków dłoni, jest patrzenie drugiej osobie w oczy. (Większość ludzi spogląda jednak na dłonie). To tyle na temat spotkań handlowych. Na końcu niektórych z nich będziesz musiał złożyć propozycję.

Artykuł pochodzi z książki Sekrety sprzedaży, autorstwa Geoff'a Kinga'a, wydanj przez wydawnictwo Onepress.

<< wstecz   dalej >>

 


Sondy
Czy brałbyś udział w forum dyskusyjnym dla handlowców, gdyby powstało w serwisie?
  
Bestsellery biznesu

Kontakt | Polityka prywatności | Partnerzy

 


Wedkarstwo - Bezpłatne gry