Korzystamy z cookies, więcej informacji »
 
Strona główna | Artykuły dla sprzedawcy | Artykuły dla managera | FAQ | Wyszukaj w serwisie
 
W promocji dnia

Menu witryny
Strona główna
Nowości
Szukaj w serwisie
Artykuły dla sprzedawcy
Artykuły dla managera
FAQ o sprzedaży
Partnerzy
Kontakt
Najczęściej czytane

 
Atrakcyjność segmentu rynku E-mail
ImageSegment rynku jest atrakcyjny dla Twojej firmy wtedy, gdy działanie w nim przynosi nam korzyści (rozumiane jako wzrost dochodów, czy możliwość rozwoju). Ocena atrakcyjności segmentu rynku w znacznej mierze zależy długofalowych celów klientów tworzących ten rynek, a przede wszystkim od długofalowych celów Twojej firmy. Zatem nie można jednak wyróżnić uniwersalnego zbioru cech, możemy jednak dokonując oceny, uwzględnić następujące kryteria:

Wielkość rynku, czyli liczba obecnych i potencjalnych klientów korzystających z usług, oferowanych przez naszą firmę. Wielkość rynku można oceniać w kategoriach skali transakcji - jej wielkości, wartości, szans osiągnięcia zysku.

Tendencje rozwoju rynku, czyli czy zmiany na rynku wpłyną na dany segment rynku.   Należy rozważyć, czy zmieniające się tendencje rynkowe dają możliwość rozwoju (wielkość, wartość, możliwość osiągnięcia zysku) interesującego nas segmentu rynku. Innymi słowy jakie są zapatrywania na wielkość (i jakość) współpracy w przyszłości. Jednym z czynników może być stabilność finansowa, czyli na ile, w zmieniających się realiach rynku, nasz klient utrzyma swoich klientów w przyszłości, czy będzie w stanie wywiązać się z zobowiązań finansowych. Wiąże się to bezpośrednio z czynnikami ryzyka.

Liczba konkurentów, czyli z iloma konkurentami przyjdzie nam się "zmierzyć". Naturalnie, im mniejszy poziom konkurencji, tym rynek jest bardziej atrakcyjny dla naszej firmy. 

Łatwość komunikowania się, czyli czy nasze środki przekazu docierają do naszych klientów i ile nas to kosztuje. Innymi słowy, czy klienci poszukując informacji, z łatwością znajdą informacje o naszej usłudze i czy te informacje będą dla nich wartościowe. Kryterium łączy się również z dostępnością klientów, jak również otwartością na informacje, które chcemy im przekazać.

Zgodność oczekiwań, czyli czy zaspakajamy potrzeby i oczekiwania naszych klientów lepiej od konkurencji. W celu uzyskania przewagi konkurencyjnej, jak już mówiliśmy, najlepiej zaoferować klientom jakość korzyść dodatkową, cechę, która będzie dla klientów szczególnie wartościowa. Oceniając atrakcyjność rynku docelowego należy wziąć pod uwagę fakt, czy wyróżniające usługi naszej firmy cechy są dal tej grupy klientów wartościowe (jednym z kryteriów jest zgodność celów strategicznych naszych klientów i naszej firmy).

Stopień obecnych więzi, czyli na ile klienci są zaangażowani i zadowoleni ze współpracy z naszą firmą. Wiadomo, że o wiele łatwiej utrzymać obecnego klienta niż zdobyć nowego. Jednak długość związku nie może być jedynym kryterium - należy mieć na względzie również wartość klienta. Długotrwałe, dobre relacje nie zawsze są wartościowe i należy mieć to na względzie decydując się na dalszą współpracę z danym segmentem rynku.

Natasza Kosakowska
www.profirma.com.pl

<< wstecz   dalej >>

 


Sondy
Czy brałbyś udział w forum dyskusyjnym dla handlowców, gdyby powstało w serwisie?
  
Bestsellery biznesu

Kontakt | Polityka prywatności | Partnerzy

 


Dzieci online - Monety złote i srebrne