Korzystamy z cookies, więcej informacji »
 
Strona główna | Artykuły dla sprzedawcy | Artykuły dla managera | FAQ | Wyszukaj w serwisie
 
W promocji dnia

Menu witryny
Strona główna
Nowości
Szukaj w serwisie
Artykuły dla sprzedawcy
Artykuły dla managera
FAQ o sprzedaży
Partnerzy
Kontakt
Najczęściej czytane

 
Czy znasz już własny kierunek motywacji, który zapewni Ci powodzenie? E-mail
Czy przypominasz sobie ten dzień, w którym budzisz się wczesnym rankiem i zaczynasz myśleć o wspaniałych rzeczach, jakich możesz dokonać w pracy z rosnącą satysfakcją? Po prostu otwierasz oczy i odkrywasz jak jest przyjemnie & poczuć w sobie energię, zapał i nieodpartą motywację & właśnie teraz, kiedy wstajesz z łóżka i wiesz, że ten dzień prowadzi Cię ku temu, czego naprawdę w życiu chcesz. Czujesz większą pewność siebie, kompetencję i z zadowoleniem oczekujesz pełnego powodzenia i sukcesu.

Albo:

Nagle słyszysz ten dręczący złowrogim brzmieniem natarczywy budzik, który przerywa błogi sen przywracając Cię do rzeczywistości. I czując poirytowanie mówisz sobie: "O nie, nie, nie - nie teraz, jeszcze trochę" i gwałtownie go wyłączasz. Ale po paru minutach znowu go słychać i znowu, aż twój umysł zaczyna wyświetlać obrazy: jak spóźniasz się do pracy, jak klienci są oburzeni twoją postawą, a szef Ci wymyśla i grozi zwolnieniem z pracy. W końcu, gdy zobaczysz wystarczającą ilość dramatycznych scenariuszy czujesz się zmotywowany i mobilizujesz się do działania, wstajesz.

Są to dwie rzeczy, które motywują ludzi do działania i osiągania sukcesu:

Przyjemność i Cierpienie
czyli-

Inspiracja i Desperacja

Powodzenie, sukces, spełnienie największych marzeń są tak atrakcyjne, tak kusząco wspaniałe, że ludzie nie powinni mieć żadnych kłopotów ze wzbudzeniem w sobie odpowiedniej motywacji. A jednak dla wielu ruszenie z miejsca stanowi główny problem.

Czym zatem jest motywacja?

Na pewno nie jest jakąś tajemniczą receptą sprzedawaną wyłącznie gwiazdą sportu, biznesmenom, czy specjalistom od motywacji. Motywacja to po prostu umysłowa strategia, której można się nauczyć i do której można sięgnąć w razie potrzeby.

Kluczowym elementem jest zbadanie własnego kierunku motywacji. Kierunek ten to program mentalny, który wpływa na całe nasz życie i może być
- DO tego, czego chcesz lub
- OD tego, czego nie chcesz. Stajemy się bardziej zmotywowani albo w kierunku do sukcesu, przyjemności, zysków, albo kierujemy się od porażki, bólu i straty. Są to dwa odmienne style motywacji i oba są przydatne w różnych sytuacjach.

Odkryj własny kierunek motywacji!

Jeżeli na przykład nie wstajesz rano, dopóki nie zobaczysz obrazu swojego szefa, który krzyczy i grozi wyrzuceniem z pracy oznacza to, że w tej sytuacji kierujesz się motywacją od bólu, dyskomfortu i negatywnych konsekwencji. Jest również prawdopodobne, że możesz obrać ten sam kierunek w wielu innych sytuacjach życiowych. Np.: zrobisz sobie przerwę w pracy dopiero, gdy w jakiś sposób zacznie Ci doskwierać niewygoda. Wybierając przyjaciół możesz skoncentrować się raczej na ludziach, którzy nie będą Ci zawracać głowy. Możesz nie podjąć decyzji o zmianie pracy, dopóki nie będziesz mógł już znieść tej, którą wykonujesz. Odsuwasz się od czegoś, czego nie chcesz.

Drugi kierunek motywacji to przybliżenie się do tego, czego chcesz: przyjemności, nagród i celów. Np.: wtedy, gdy budzisz się wczesnym rankiem i nie możesz się doczekać, by wyskoczyć z łóżka i zacząć realizować swoje marzenia. Mówisz sobie:
-Co mogę dzisiaj ciekawego zrobić dla siebie i innych? Jak dzisiejszy dzień przybliży mnie do tych rzeczy, których naprawdę chcę i pragnę w życiu? Może być tak, że stosujesz ten sam rodzaj motywacji, gdy decydujesz, kiedy zrobić sobie przerwę - może po to, by z kimś porozmawiać lub by nagrodzić się za ukończenie czegoś. Dobierasz przyjaciół takich, którzy będą Cię stymulowali. Prawdopodobnie możesz podjąć decyzję o zmianie pracy, gdy nadarzy się taka okazja lub sam poszukujesz jeszcze lepszych możliwości dla siebie. Poruszasz się w kierunku do tego, czego chcesz.

Kiedy prześledzisz korzyści płynące z obydwu kierunków motywacji, stwierdzisz, że strategia do jest bardziej skierowana na cel, a strategia od na określenie i rozwiązanie problemu.

Pomyśl teraz o własnej motywacji i zauważ, co najbardziej pociąga Ciebie i co wywołuje w Tobie chęć zwiększenia swojej skuteczności w życiu, karierze i biznesie. Który kierunek motywacji sprawia, że czujesz gotowość do działania.

Np.: gdybyś wiedział jak skutecznie wpływać na siebie i swoje stany emocjonalne oraz zmienić ograniczające przekonania na takie, które umożliwią Ci odnosić jeszcze większe sukcesy zawodowe i osobiste, które będą wspierać i wzmacniać Twoje działania to, wolałbyś dokonać zmian:

dlatego, że chcesz poczuć jak to jest - śmiało kroczyć drogą pełną inspirujących wyzwań, chcesz zobaczyć siebie zdobywającego kolejne pasjonujące cele, usłyszeć jak mówisz do siebie - "to jest to, świetnie mi idzie" albo jak inni opowiadają z podziwem o Twoich dokonaniach. Po prostu chcesz w pełni doświadczać własnej siły, skuteczności i dostarczyć sobie maksymalnej satysfakcji podnosząc standard własnego życia na jeszcze wyższy poziom.

Czy- wolałbyś dokonać zmian ponieważ masz dość już tego co spotyka Ciebie w życiu, nie chcesz grzęznąć w ciągłej przeciętności, masz zamiar uniknąć pojawiających się porażek, chcesz uciec od problemów i doświadczać więcej poczucia bezpieczeństwa widząc siebie jak rozwiązujesz z powodzeniem zaistniałe sytuacje.

Pamiętaj każdy kierunek motywacji jest dobry pod warunkiem, że zachowujesz w umyśle skuteczne i atrakcyjne myśli. Co ciekawe niektórzy w tym celu stosują kombinację tych dwóch aby jeszcze bardziej rozpalić w sobie potężną, nieodparcie kuszącą motywację do działania i sięgnięcia po znacznie więcej w życiu.

Pomyśl o swoim celu i zadaj sobie pytania:

"DO"
Czego chcesz naprawdę? Co chcesz osiągnąć?
Co chcesz teraz zmienić?
Co chcesz robić inaczej?
Jak by to było mieć to, czego chcesz?
Jaką różnicę będziesz odczuwał, kiedy dokonasz zmiany?
Co wspaniałego zyskasz osiągając swój cel?
Jakie korzyści odniesiesz z osiągnięcia tego celu?
Co odczuwałbyś myśląc o sobie, po osiągnięciu celu?
Jaki wpływ będzie miało to na Twoje życie?

"OD"
Co stracisz jeśli nie osiągniesz tego celu lub nie dokonasz tych zmian?
Jaką cenę zapłacisz za brak działania i dokąd Ciebie to zaprowadzi?
Jaki będzie koszt, gdy idzie o Twój własny obraz samego siebie?
Ile tracisz już teraz za brak zmiany?
Dokąd zaprowadzi Ciebie twoje obecne zachowanie i czy to właśnie tam chcesz dojść?

Kiedy już rozpoznasz, który kierunek motywacji najsilniej działa na Ciebie i Twoją przyszłość zaczniesz odkrywać zdecydowane postępy wkraczając na drogę, jaką chcesz iść oraz zaczniesz zmniejszać wszystkie problemy poprzez właściwe rozwiązania. Warto też zaobserwować, co najbardziej motywuje innych i stosując poznaną wiedzę osiągać najlepsze z możliwych rezultatów podczas sprzedaży, negocjacji i w trakcie przekonywania do swoich pomysłów, idei, czy produktów.

Robert Niespodziński
Niespodziński Consulting Group
www.szkolenia-nlp.pl

<< wstecz   dalej >>

 


Sondy
Czy brałbyś udział w forum dyskusyjnym dla handlowców, gdyby powstało w serwisie?
  
Bestsellery biznesu

Kontakt | Polityka prywatności | Partnerzy

 


Szkolenia