Korzystamy z cookies, więcej informacji »
 
Strona główna | Artykuły dla sprzedawcy | Artykuły dla managera | FAQ | Wyszukaj w serwisie
 
W promocji dnia

Menu witryny
Strona główna
Nowości
Szukaj w serwisie
Artykuły dla sprzedawcy
Artykuły dla managera
FAQ o sprzedaży
Partnerzy
Kontakt
Najczęściej czytane

 
Przywódca czyli wizjoner? E-mail

ImageCo NLP może zaoferować ludziom, którzy pragną rozwinąć umiejętności przywództwa?
Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie:

Czym jest przywództwo i dlaczego jest takie ważne?

W wielkim skrócie przywództwo jest o tworzeniu nieodpartej wizji i motywacji ludzi. Biznes, który nie ma tej zdolności, nie może się spodziewać utrzymania się przy życiu w dzisiejszej niespokojnej ekonomii. Z tego powodu coraz bardziej ogniskuje się na rozwijaniu liderów. Ale przywództwo jest kluczowe dla każdego - dla osób, które są menedżerami wielkich korporacji, małych firm, szefów organizacji non-profit czy polityków.

Czy przywództwa można się nauczyć?

Uważam, że tak. Na uczelniach posiądziesz wiedzę na temat taktyki, strategii i jak je prowadzić. Będziesz analizował różnego rodzaju modele ekonomiczne. Ale nabycie całej tej wiedzy nie gwarantuje, że będziesz doskonałym liderem. Na początku powinieneś sobie odpowiedzieć: kim jest doskonały lider, przywódca? Jakie cechy powinien mieć? Jak się zachowywać? W podręcznikach opisano już wiele form, rodzajów i stylów przywództwa i one mają wielu zwolenników. Jednak czy te wszystkie style, rodzaje zarządzania, przywództwa pasują do Ciebie? Czy zastanawiałeś się, dlaczego ludzie podążają za tym liderem a nie innym? Co ich przyciąga do tej a nie innej osobowości? W tym artykule zasygnalizuję Tobie kilka wskazówek jak stać się Liderem i kilka narzędzi użytecznych dla Ciebie jak to zrobić. By zrozumieć, co to jest przywództwo, musimy pomyśleć o tym pojęciu jak o cebuli i zbadać każdą warstwę:

ZARZĄDZANIE SOBĄ
ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM
ZARZĄDZANIE ORGANIZACJĄ

Zarządzanie sobą - podstawowa sprawa

Fundamentem zarządzanie jest to, aby być "przy przyczynie" raczej niż przy "skutku" a to oznacza brać odpowiedzialność za rezultat, jaki otrzymujesz w wyniku swoich działań. Jeśli potrzebujesz różnych rezultatów, potrzebujesz robić coś innego. Tylko Ty to możesz zmienić. Inni mogą oczywiście wpływać na Twoje działanie, ale nie bezpośrednio. Dużą pomocą w uzyskiwaniu zadowalających rezultatów sposobem "być przy przyczynie" jest to, aby być w stanie kreatywnym, wtedy, kiedy tego potrzebujesz. "Zarządzanie stanami emocjonalnymi"
Jednym z kluczowych narzędzi jest "kotwica" i to jest ogromnie użyteczne narzędzie dla Ciebie jako lidera abyś mógł wykorzystać wcześniejsze pozytywne doświadczenia, aby mogły dla Ciebie pracować w sytuacjach trudnych w teraźniejszości jak i przyszłości.
Pomyśl o sobie jako o najlepszym przywódcy. Pomyśl o swoim największym osiągnięciu jako lidera, jakie czynniki, zasoby lub strategie pomogły stworzyć ten sukces? Co było specjalnego w tamtej sytuacji, że uwierzyłeś, że możesz osiągnąć sukces?
Przypomnij sobie tamte doświadczenie i zapamiętaj co poczułeś, zobaczyłeś i usłyszałeś? Jak najbardziej realistycznie jak możesz. Ten stan można "zakotwiczyć" i wykorzystać go w sytuacjach, w których będzie Tobie potrzebny. Możesz zawsze wpłynąć na swój stan, który prowadził Ciebie do wyjątkowej skuteczności. Jeśli zrozumiesz, jakie procesy powodują, że jesteś znakomitym przywódcą, możesz te procesy wykorzystywać zawsze i wszędzie. Jednak, by być usatysfakcjonowanym ze swojej pracy potrzebujesz wybrać sposób postępowania, który jest zgodny z Twoimi wartościami. Jeśli robisz rzeczy, które są niezgodne z Twoim systemem wartości, Twoje decyzje i działania mogą być niespójne i możesz odczuć dyskomfort. Bo musisz zapamiętać, że jeśli będziesz "robić wbrew sobie" szybko się wypalisz, jakość Twoich decyzji będzie coraz niższa. Dosyć często będą sprzeczne ze sobą co negatywnie wpłynie na osoby współpracujące z Tobą... itd. itp. Efekt domina...
Aby jednak coś osiągnąć, musisz umieć podejmować ważne decyzje. Np. decyzja o ważnym znaczeniu w Twoim życiu... Musisz wiedzieć, co doprowadziło Ciebie, abyś ją podjął, aby osiągnąć to co chciałeś? Tak samo z decyzjami z o mniejszej ważności i małej ważności.
Jesteś osobą, aby rozwijać się i podejmować decyzje, tworzy pewne wizje.
Aby te wizje miały moc, możesz wykorzystać następujący model POED, zadając pytania:

*Pozytywny: Co chcę osiągnąć? Raczej, niż czego chcę uniknąć?
*Osobisty: Co mogę zrobić by wpłynąć na proces lub zainicjować go? Co tam zobaczysz? Co usłyszysz? Co poczujesz?
*Ekologiczny: Jakie są szersze konsekwencje osiągania celu? Czy są jakieś ujemne strony? Jeżeli tak, co możesz zrobić, aby je wyeliminować?
*Drogi: Jaki będzie Twój pierwszy krok? Jaki następny? A jaki będzie ostatni?

Jeśli opanujesz te umiejętności, jesteś na najlepszej drodze do stworzenia fundamentów, które umożliwią zarządzanie innymi.

Zarządzanie zespołem

Najlepsi przywódcy tworzą wyzwania, inspirują, umożliwiają innym działanie. Wskazują cel i motywują. Ten model obszernie wykorzystuje narzędzia NLP.

Twórz wyzwania:
Czasami liderzy inicjują zmianę i zdarza się, że to jest prawdziwe wyzwanie dla otoczenia. Zmiany, które dosyć często chcą wprowadzać nie znajdują akceptacji. Potrzebujesz podjąć ryzyko i zacząć wprowadzać innowacje. Twórz nowe idee i/lub rozpoznawaj i wspieraj nowe pomysły. Musisz te pomysły zaprząc do działania. Najbardziej ważne technologiczne przełomy nie były początkowo uznane jako dobry pomysł np. komputery osobiste. Pamiętaj o tym, gdy ktoś przychodzi do Ciebie ze "zwariowanym" pomysłem!

Inspiruj:
Tworzenie wizji pozytywnej przyszłości jest podstawą, aby osiągnąć sukces. Często ludzie myślą, że to ogranicza się do jedynie rozmów lub przemów, które mają zainspirować podwładnych. Jednak prawdziwy lider znajduje każdy moment, każdą interakcję by inspirować. Ale jakich słów używać, aby inspirować a nie zniechęcać? To jest problem wielu menedżerów. Myślą, że inspirują a tak naprawdę sabotują własne działania. A więc jak? Język najlepszych mówców ma pewną, z góry ustaloną strukturę. Mowa, aby wywierała wpływ musi być "żywa". Co to oznacza? Używaj opisów, które tworzą w umyśle obrazy& Podawaj przykłady. Przykłady muszą być znajome dla Twoich ludzi. A więc opowiadaj przykłady dotyczące ich pracy, branży itp. Niestety zdarzają się jeszcze ludzie, którzy opowiadają o smokach& Bez komentarza&
Odwołaj się do wartości i wspólnych przekonań ludzi, do których mówisz. Błędem jest, kiedy odwołujesz się do swoich. Mogą Ciebie niezrozumieć. Powtarzaj przykłady, aby ludzie zapamiętali. Odwołuj się do pozytywnych przykładów. Wielu znakomitych mówców na początku wystąpienia lub rozmowy używa określenia "ja" i w połowie przechodzi na określenie "my". Pozwoli to zjednoczyć zespół we wspólnym dążeniu do celu. Używaj emocji, aby Twój słuchacz poczuł, że to, co mówisz, jest z Tobą spójne. Tych wszystkich wskazówek używaj nie tylko w stosunku do grupy, ale także do rozmów indywidualnych.

Pozwól, aby inni działali
Kiedy Twój zespół już zrozumie Twoją wizję, a także potraktuje ją jako wspólną dla całego zespołu, potrzebujesz stworzyć takie warunki, aby działali oni dla Ciebie. Rozwijając swoje kompetencje jesteś w stanie poprowadzić swój zespół do sukcesu. Coaching staje się rdzeniem w kształtowaniu kompetencji dzisiejszych liderów. Dzięki coachingowi jesteś w stanie dostarczyć potrzebne narzędzia innym. Prosty model, który również wykorzystuje narzędzia NLP:

*Zbuduj dobry kontakt ze swoimi pracownikami.
*Zastanów się, jakiego rezultatu oczekujesz po przeprowadzonym coachingu?
*Jakich zasobów będziesz potrzebował?
*Po czym poznasz, że osiągnąłeś zamierzony rezultat?

Wyznaczając zadania i cele do osiągnięcia przez zespół, zastanów się jak to robisz? Każde zadanie to wyzwanie dla zespołu. Wywieranie olbrzymiej presji na zespole wywoła napięcie, które długotrwałe jest niekorzystne na jakość wykonywanej pracy. Oprócz motywowania i nagradzania za osiągnięcia, pomyśl jak możesz ze swojej strony dostarczyć zespołowi dodatkowych bodźców na przyszłość? Wykorzystuj każdą okazję by uczyć się i zwracaj uwagę innym jak dużo już się nauczyli. Uświadamiaj swój zespół jak wspólnie się rozwijacie i rośniecie w siłę. Zadbaj o stan emocjonalny swoich pracowników. Zadbaj o to, aby ich stan był na "fali" a nie zniechęcenia. Zwracaj uwagę, jaki wywierasz wpływ na zespół, a zespół na Ciebie. Jaki wpływ na siebie wywołują poszczególni pracownicy? Zwróć uwagę, czy oni są pełni zapału czy są zdemotywowani. Jeśli tego nie wiesz, dowiedz się! Bierz odpowiedzialność za zmiany, które wprowadzasz (niby banał, ale jak rzadko stosowany). Oczywiście jest to znacznie łatwiejsze, gdy masz bardzo dobry kontakt ze swoim zespołem, warto nad tego typu relacjami popracować. Jednak jeśli nie posiadasz dobrych relacji, to NLP też Tobie pomoże w zarządzaniu zespołem. Pomoże Tobie komunikować się bardziej skutecznie niż do tej pory. Wykorzystując założenia NLP np. "nie można się komunikować" czy "komunikat nadany równa się komunikatowi odebranemu". Te założenia pozwolą Tobie być bardziej efektywnym w swojej pracy.

Modelowanie
Zastanawiałeś się nad tym, jak się zachowujesz? Zauważyłeś pewne cechy, które chcesz zmienić, udoskonalić? Dobrym przykładem jest zarządzanie czasem. Czy dobrze potrafisz zarządzać własnym czasem? Czy z pełnym przekonaniem mówisz o swojej wizji swoim podwładnym? Co musiałbyś zrobić, aby to zmienić? Czy w Twoim zespole są osoby o ponadprzeciętnych zdolnościach? O zdolnościach, które i Tobie by się przydały i pozostałym członkom zespołu? Może znasz takie osoby niekoniecznie będące w Twoim zespole? Pamiętaj, że każde zachowanie ma pewną strukturę, wzorzec, który możesz przenieść do swojego lub innych osób sposobu myślenia i zachowania. To nazywa się modelowanie. Jak rozpoznawać strukturę lub wzorzec a następnie zmodelować go i wykorzystać, uczy NLP.

Motywuj
Oczywiście jest bardzo wiele sposobów motywacji. Ja skupię się na tzw. sprzężeniu zwrotnym. Jeśli nie pokażesz ludziom jak doceniasz ich pracę, wkład w sukces "naszego" zespołu, motywacja a co za tym idzie wysiłki znacznie będą zdecydowanie mniejsze. W wielu przypadkach wystarczy "zwykłe" "dziękuję". Wielu pracowników chce usłyszeć lub, aby dano im do zrozumienia, że doceniasz ich pracę, że uważasz, że to, co oni robią jest ważne. Rób to, nawet jak najczęściej, oczywiście pod warunkiem, że to jest zgodne z rzeczywistością. Zastanawiałeś się jak często chwalisz pracowników? Zwracanie uwagi na to, że doceniasz czyjąś pracę lub nawet słowo "dziękuję" jest najprostszym sposobem, aby motywować zespół, aby się scalał i wspólnie podążał drogą, którą wyznaczyłeś w swojej wizji& Jest nie tylko najprostszym, lecz także najtańszym sposobem. Pomyśl, jak często chwalisz ludzi? Pamiętaj o tym, że cechy, zachowania, które chwalisz wzmacniasz w drugiej osobie. Cechy, zachowania, które krytykujesz niestety też wzmacniasz& Wybór należy do Ciebie.

Zarządzanie organizacją
Przewodzenie większym grupom ludzi, wymaga umiejętności pierwszej i drugiej zasady przywództwa, tj. zarządzania sobą i zespołem. By odnieść sukces w dzisiejszym biznesie, potrzebne będzie, aby Twoja wizja zarządzania była elastyczna i szybko dostosowywała się do wymagań rynku. By być efektywnym menedżerem nie potrzebujesz wykazywać się w każdej dziedzinie zarządzania kompetencjami. Jeśli umiejętnie wykorzystujesz założenia NLP, możesz tak dobrać ludzi do zespołu i motywować, aby uzupełniali Twoje umiejętności. Dzięki temu możecie wspólnie identyfikować okazje np. handlowe na rynku i podejmować ryzyko bez zbędnego obciążenia.

Uważam, że NLP posiada bardzo skuteczny zestaw narzędzi do rozwijania umiejętności menedżerskich. Są niezwykle użyteczne dla początkujących liderów jak i doświadczonych, którzy chcą jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność swoich działań.

A Ty z jakich narzędzi NLP na początku byś skorzystał?

Krzysztof Cieślak
Centrum Neurolingwistyki Terminus jest rdzeniem NLP, które dysponuje różnymi technikami, które pozwolą Tobie mieć dostęp do stanów, które były użyteczne dla Ciebie w przeszłości.

<< wstecz   dalej >>

 


Sondy
Czy brałbyś udział w forum dyskusyjnym dla handlowców, gdyby powstało w serwisie?
  
Bestsellery biznesu

Kontakt | Polityka prywatności | Partnerzy

 


Ogrody zimowe